9ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου ΓΕΦΥΡΕΣ – Απονομή Βραβείων

0

Tα μέλη της ανεξάρητητης κριτικής επιτροπής αποτελούν η Αρχοντία Μυλωνά-ηθοποιός, σκηνοθέτης, η Ολύνα Ξενοπούλου-ηθοποιός, τηλεοπτική και ραδιοφωνική παρουσιάστρια,  η Νατάσα Γεωργίου-ψυχολόγος, η Εύα Λιανού Πετροπούλου-συγγραφέας, ο Μπάμπης Παραχαραλάμπους-σκηνοθετης και η Καλλιτεχνικη Ομάδα Προσκήνιο του Ναυπλίου.

ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ  

Η ομάδα σινεφίλ Κορίνθου βίωσε την μαγεία του σινεμά μέσα από τις δημιουργίες των συντελεστών τους, στους οποίους  εμμέσως και αμέσως απευθύνει συγχαρητήρια για την ποιότητα, την ευαισθησία των θεμάτων  και τη αισθητική έμπνευση που μας προτείνανε οι ταινίες τους. Εξαιρετικές δουλειές και ακόμα πιο εξαιρετικές φαίνονται μέσα στην κρίση των εποχών που ζούμε. Η επιλογή ήταν παρά πολύ δύσκολη και ευχόμαστε για όλες τις ταινίες καλή συνέχεια και στους συντελεστές τους και πιο άριστα. 

  1. A) Βραβεία σε ταινίες μικρού μηκους σε διαφορες κατηγορίες

Καλύτερη ταινία μικρού μήκους

«Balance» – Barzan Rostami, Ιράν/Iran, 2018, 3′

Καλύτερη ταινία Μουσικής και Χορού

«The accompanying dancers» – Karleener, Γαλλία/France, 2017, 20′

ΒΡΑΒΕΙΟ ΝΟΣΤΙΜΟΝ ΗΜΑΡ αφορά σκηνοθέτες της διασποράς

«Dania», Marsia Tzivara, Γερμανία/Germany, 2018, 14

Καλύτερη πειραματική ταινία μικρού μήκους / Best Experimental

«Vous» – Πάρη Αντωνίου/Pari Antoniou, Ελλάδα/Greece, 2017, 8′

  1. B) Ταινίες τεκμηρίωσης

Καλύτερη ταινία τεκμηρίωσης μικρού μήκους

Το μοιράζονται

«Charlotte Rampling – Notebooks, Thanasis Lalas» – Μαρία Γιαννούλη/Maria Giannouli, Ελλάδα/Greece, 2017, 24′

«Ebb Tide» – Vivian Rivas, HΠΑ/USA, 2018, 15′

Καλύτερη ταινία τεκμηρίωσης μεγάλου μήκους

Το μοιράζονται

«Citizen Animal» – Oliver Kyr, Γερμανία/Germany, 2018, 101′

«Daddy, Where is Mom and Grandma?» – Nili Tal, Ισραήλ/Israel, 2018, 90′

 C)Βραβείο «Εμείς Μπορούμε» / Best «We Can Do» Αφορά ταινίες για άτομα με ειδικές ικανότητες

«Counter/Balance» – Anuradha Rana, ΗΠΑ/USA, 2018, 7′

  1. D) Βραβεία σε Ταινίες μικρού μήκους

Βραβείο καλύτερης Ελληνικής ταινίας μικρού μήκους

«Σουτζουκάκια/Meatballs» – Χρυσόστομος Μπάρμπας/Chrys Barmpas, Ελλάδα/Greece, 2017, 15′

Βραβείο καλύτερης tαινίας μικρού μήκους

«Je suis(I am)» – Faith Strongheart ΗΠΑ/USA, 2017, 10′

  1. E) ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΓΕΦΥΡΕΣ ΤΙΜΑ TH ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ Véronique Mériadec AΠΟ ΤΗ ΓΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΤΗΣ “ΧΙΛΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ”

 ΤΗΕ Female Director Award goes to

Véronique Mériadec for the feature film «A Thousand Pieces»

  1. F) ΕΠΤΑ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΥΣΟ ΠΗΓΑΣΟ. ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΤΡΕΙΛΕΡΣ ΤΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ

 AYTH TH XΡONIA Η VIP ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ

  1. Vivek Singhania- ΠΑΡΑΓΩΓΌ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΝΔΙΑ
  2. Bill Butler- ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΛΛΥΓΟΥΝΤ ΣΕ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ ΦΡΑΝΣΙΣ ΦΟΡΝΤ ΚΟΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΒΕΝ ΣΠΙΛΜΒΕΡΓΚ
  3. George F Roberson- ΠΑΡΑΓΩΓΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ
  4. EΛΙΣΆΒΕΤ ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΥ – ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ
  5. Professor James DeΜetro – ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ Της Hellenic Film Society

ΤΙΜΗΤΙΚΗ MNEIA / Honorary Mention

ΣTΙΣ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ  ΜΑΡΙΑ ΚΑΛΛΙΜΑΝΗ ΚΑΙ ΘΕΜΙΣ ΜΠΑΖΑΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ “Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΝΑΝΣΥ ΜΠΙΝΙΑΔΑΚΗ

ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS

The Forest / Viktor Gasic / Germany

Three and a Half / Aakash Raj / India

A Thousand Pieces / Pierre Baboin / France

ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ / BEST CINEMATOGRAPHΥ AWARD

The Forest / Viktor Gasic / GermanyY IN A FEATURE FILM AWARD

Βραβείο πρώτου ανδρικού ρόλου ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

A Thousand Pieces / Serge Riaboukine / France

Hurry Slowly / David Jakobsen / Norway

Three and a Half / Jim Sarbh /India

Βραβείο πρώτου ανδρικού ρόλου ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

A Thousand Pieces / Serge Riaboukine / France

Βραβείο δευτέρου ανδρικού ρόλου ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS

Cut Off / Jean-Marc Barr / USA

The Forest / René Erler / Germany

Βραβείο δευτέρου ανδρικού ρόλου

Cut Off / Jean-Marc Barr / USA

Βραβείο πρώτου γυναικείου ρόλου ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS

The Surface of Things / Maria Skoula / Maria Kallimani / Themis Mpazaka

Marisa Triantafilidou / Germany

Hurry Slowly / Amalie Ibsen Jensen / Norway

A Thousand Pieces / Clémentine Célarié / France

Βραβείο πρώτου γυναικείου ρόλου

A Thousand Pieces / Clémentine Célarié / France

Βραβείο δεύτερου γυναικείου ρόλου ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS

Three and a Half / Suhasini Mulay / India

The Forest / Leni Wesselman / Germany

Βραβείο δεύτερου γυναικείου ρόλου

Three and a Half / Suhasini Mulay / India

Βραβείο Καλύτερου Μοντάζ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS

Three and a Half / Sanjana Vasudevan / Shubham Mehta / India

A Thousand Pieces / Roxane Foare / Diane Logan / France

Hurry Slowly / Anders Emblem / Norway

Βραβείο Καλύτερου Μοντάζ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

A Thousand Pieces / Roxane Foare / Diane Logan / France

Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS

Three and a Half / Dar Gai /India

A Thousand Pieces / Véronique Mériadec / Gérald Massé / France

Hurry Slowly / Anders Emblem / Norway

Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου

Three and a Half / Dar Gai /India

Βραβείο Καλύτερου Σχεδιασμού Παραγωγής ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS

Three and a Half / Madhur Madhavan / India

Cut Off / Sam Hensen / USA

A Thousand Pieces / Gérald Massé /France

Hurry Slowly /Maria Sunniva Kalvo /Anders Emblem / Norway

Βραβείο Καλύτερου Σχεδιασμού Παραγωγής

Three and a Half / Madhur Madhavan / India

 Βραβείο καλύτερων σκηνικών και κοστουμιών ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS

Three and a Half / Lovedeep Gulyani / India

A Thousand Pieces / Auguste Diaz / France

Hurry Slowly / Nina Buer Brun / Norway

Βραβείο καλύτερων σκηνικών και κοστουμιών

Three and a Half / Lovedeep Gulyani / India

 Βραβείο ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ μουσικής  ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS

Three and a Half / Vivienne Mort / India

The Forest / Minkyu Kim / Germany

A Thousand Pieces / Élisa Éden / France

Βραβείο ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ μουσικής

The Forest / Minkyu Kim / Germany

Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS

Three and a Half / Dar Gai / India

A Thousand Pieces / Véronique Mériadec / France

Hurry Slowly / Anders Emblem / Norway

Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Three and a Half / Dar Gai / India

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΧΡΥΣΟΣ ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Three and a Half / Dar Gai / India

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here