Σάββατο, 26 Νοεμβρίου, 2022
Αργολίδα6ο Διεπιστημονικό Συμπόσιο "Μυκήνες": Πρόγραμμα Συμποσίου

6ο Διεπιστημονικό Συμπόσιο “Μυκήνες”: Πρόγραμμα Συμποσίου

Παρασκευή  11/10/19          

15.00 – 17.30            Εγγραφές

17.30 – 18.00              Προσέλευση

Προεδρείο: Ε. Γράψα, Σπ. Μαυράκος, Γ. Πολίτης, Χρ. Ζερεφός

18.00 – 18.45              Χαιρετισμοί

Αργολίδα-Μυκήνες

18.45 – 19.00             Ζερεφός Χρήστος

“Το Πολιδίψιον Άργος”: από τον Μύθο στην Πραγμaτικότητα

19.00 – 19.15              Φλογαίτης Σπύρος

                                    Μυκήνες και Ελληνισμός

19.15 – 19.30              Παπανικολάου Δημήτρης

                                    Γεωλογική Ιστορία της Αργολίδας

Διάλειμμα

Γεωπολιτική

Προεδρείο: Γρ. Τσάλτας

19.45 – 20.00              Περράκης Στέλιος

Το ζήτημα της μετανάστευσης και διαχείρισής της σε σταυροδρόμι.Διαστάσεις, τάσεις, εντάσεις, όρια σε διεθνές, ευρωπαϊκό και εθνικό επίπεδο

20.15 – 20.30              Τσάλτας Γρηγόρης

Προοπτικές Υιοθέτησης Ελληνικής Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης

20.30 – 20.45              Συρίγος Άγγελος

Γεωπολιτικές Εξελίξεις στην Ανατολική Μεσόγειο

21.00                           Δεξίωση στο Τελωνείο

Σάββατο 12/10/19    

Γεωπολιτική

Προεδρείο: Γρ. Τσάλτας

9.30 – 9.45                  Γούναρης Μανώλης

Η Επιθετική Πολιτική της Τουρκίας στις θαλάσσιες ζώνες Κυπριακής Δημοκρατίας και Ελλάδας, παραγωγός έκρυθμων καταστάσεων

9.45 – 10.00                Ροδοθεάτος Γεράσιμος

Προς μια νέα διάσταση της Διακυβέρνησης των Ωκεανών. Η διαχείριση της βιοποικιλότητας στις Περιοχές Εκτός Εθνικής Δικαιοδοσίας

10.00 – 10.15              Λιακάκος Λυκούργος

Το νομικό καθεστώς των αρχαιολογικών και ιστορικών αντικειμένων στις θαλάσσιες ζώνες κατά τη σύμβαση δικαίου θάλασσας 1982

Διάλειμμα

Θέματα Κοινωνικής επικαιρότητας

Προεδρείο: Μελ. Μαλλιώρη

10.30 – 10.45              Παπαδάκου Ιωάννα

                                    Η Δικαοσύνη κοντά στη χώρα και τον πολίτη

10.45 – 11.00              Πολίτης Γιάννης

                                    Ο ρόλος των ΜΜΕ και των οικονομολόγων την δεκαετία της κρίσης

11.00 – 11.15              Νούνεσης Γεώργιος

 Εκθετικές Τεχνολογίες- Μετασχηματισμός των Δημοσίων Ερευνητικών Κέντρων

Συζήτηση-Διάλειμμα

Υγεία

Προεδρείο: Φωτ. Στυλιανοπούλου

12.00 – 12.15              Γρηγοράκος Λεωνίδας

Καινοτομίες στην Υγεία

12.15 – 12.30              Μαλλιώρη Μελπωμένη

Η Ψυχολογία του γήρατος: Είναι η κατάθλιψη ανασταλτικός παράγοντας για την μακροζωϊα;

12.30 – 12.45              Πατσούρης Ευστράτιος

                                    Γήρας “Αντιγύρανση νεότερα Δεδομένα”

12.45 – 13.00              Κωνσταντινίδης Κωνσταντίνος

Ρομποτική Χειρουργική. Αεροδιαστημική τεχνολογία στα χέρια του σύγχρονου χειρούργου

Διάλειμμα

13.15 – 13.30              Λιντζέρης Δημήτρης

                                    Η Πολιτική για το Φάρμακο μετά την Κρίση

13.30 – 13.45              Μητάκου Σοφία

Η Μεσογειακή Διατροφή, πηγή βιοδραστικών συστατικών

13.45 – 14.00              Κορρές Δημήτρης

Οι τραυματισμοί της σπονδυλικής στήλης, η “Νάρκωση” και η Ιπποκρατική Σκέψη

Διάλειμμα

Υγεία

Προεδρείο: Ευστρ. Πατσούρης

14.30 – 14.45              Στυλιανοπούλου Φωτεινή

  Η Διαχρονική Προσφορά του Ελληνικού Ινστιτούτου Παστέρ στην κοινωνία και τη Δημόσια Υγεία

14.45 – 15.00              Καραγκούνη Ευδοκία

                                    Εμβόλια : Πραγματικότητα, Προκλήσεις και Καινοτομία

15.00 – 15.15              Μεντής Ανδρέας

                                    Η απειλή παλαιών και αναδυόμενων ιών στην Ελλάδα

15.15 – 15.30              Καραμήτρος Τιμοκράτης

Εξατομικευμένη Ιατρική: Εφαρμογές Προηγμένων Τεχνολογιών στις Υπηρεσίες της Υγείας

Συζήτηση-Διάλειμμα

Ανάπτυξη

Προεδρείο : Εμ. Πλειώνης

16.00 – 16.15              Σαντορινιός Νεκτάριος

Πολιτικές Συνοχής και Βιώσιμη Ανάπτυξη στον Νησιωτικό Χώρο

16.15 – 16.30              Τατούλης Πέτρος

Πολιτική Διαχείριση του Πολιτισμού και η συμβολή του στην Ανάπτυξη

16.30 – 16.45              Δανέλλης Σπύρος

Από την ανάπτυξη του τουρισμού στον τουρισμό της ανάπτυξης

16.45 – 17.00             Ζαχαριάδης Κώστας

 Περιβαλλοντικά βιώσιμη και κοινωνικά δίκαιη ανάπτυξη     

Συζήτηση-Διάλειμμα

Πολιτισμός

Προεδρείο : Ε. Γράψα

17.30 – 17.45              Γιαννέλης Γιάννης

                                    Η λαϊκή πολιτική σάτιρα στην μετεπαναστατική Ελλάδα

17.45 – 18.00              Τριγάζης Παναγιώτης

Περιεχόμενο εορτασμού 200 χρόνων Επανάστασης 1821. Οι κινητήριες ιδέες και οι Δυνάμεις του Διεθνούς Φιλελληνισμού

18.00 – 18.15              Γεωργάκη Αναστασία

Το πολύτοπο των Μυκηνών του Γιάννη Ξενάκη (1978), διαχρονικότητα και πρωτοπορία για την πολιτιστική ανάπτυξη)

Διάλειμμα

Προεδρείο : Π. Νομικού

18.30 – 18.45              Μανιάτης Γιάννης

                                    Αρχαιομετρία (Μινωίτες και Μυκηναίοι)

18.45 – 19.00              Καρατάσιος Ιωάννης

Μνημεία και Περιβάλλον – Μηχανισμοί φθοράς και προστασία

19.15 – 19.30              Σακελλαρίου Δημήτρης

Θαλάσσια γεωαρχαιολογική έρευνα στον Ανατολικό Αργολικό Κόλπο: βυθισμένο προϊστορικό ανάγλυφο και παλαιο-ακτές κοντά στο Σπήλαιο Φράχθι, Όρμος Κοιλάδας

Συζήτηση

Κυριακή 13/10/19

Περιβάλλον – Πολιτική Προστασία (Φυσικές Καταστροφές)

Προεδρείο: Δ. Παπανικολάου

09.30 – 09.45              Λέκκας Ευθύμης

Νέα Επιστημονικά Τεχνικά και Επιχειρησιακά Δεδομένα από Πρόσφατες Καταστροφές σε Εθνικό και Παγκόσμιο Επίπεδο                          

09.45 – 10.00              Μιχαλόπουλος Νίκος

Το Εθνικό Παρατηρητήριο Γεωεπιστημών και Κλιματικής Αλλαγής Αντικυθήρων

10.00 – 10.15              Πλειώνης Μανώλης

Οι Καινοτόμες Υπηρεσίες Πρόγνωσης και Εντοπισμού Παρακολούθησης και Διαχείρισης Αποτελεσμάτων Φυσικών Καταστροφών του ΕΑΑ

10.15 – 10.30              Μαρίνος Διονύσιος

Ορθολογική Διαχείριση των Χειμαρρικών Υδατοφορτίων με Αντιπλημμυρικά  Φράγματα-Ταμιευτήρες πολλαπλών σκοπών. Η περίπτωση του Λιαπατορέματος

Διάλειμμα

10.45 – 11.00              Κατρούγκαλος Γιώργος

Διπλωματία και Πολιτισμός

11.00 – 11.15              Νομικού Παρασκευή

Corinth Gulf, a Natura 2000 area, presented via interactive Story maps

11.15 – 11.30              Σφέτσος Αθανάσιος

Establishing seasonal risk indicators for compound extreme events for Greece

11.30 – 11.45              Παπανικολάου Ιωάννης

Φυσικές Καταστροφές στην Ελλάδα και Τοπική Αυτοδιοίκηση: Γιατί  αποτυγχάνει η πρόληψη                 

Συζήτηση-Διάλειμμα

Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Προεδρείο: Αρ. Καραγεώργης

12.15 – 12.30              Μαυράκος Σπύρος

 Υβριδικά συστήματα παραγωγής υπεράκτιας αιολικής και κυματικής ενέργειας

12.30 – 12.45              Χαλδέζος Γιάννης

Μυθολογική, αρχαιολογική και ιστορική ανασκόπηση των εφαρμογών της γεωθερμικής ενέργειας στον Ελλαδικό χώρο

12.45 – 13.00              Κοσμόπουλος Παναγιώτης

                                    Το σύστημα πρόγνωσης της Ηλιακής Ενέργειας του ΕΑΑ

13.00 – 13.15              Σουκισιάν Τακβόρ

Blue energy in the Mediterranean and the greek hub-Pelagos Project

13.15 – 13.30              Κονισπολιάτης Δημητρης

                                    Efficiency of wave energy devices in Argolic gulf.

Συζήτηση-Διάλειμμα

Ενέργεια

Προεδρείο: Σπ. Μαυράκος, ΕΛΚΕΘΕ

14.30 – 14.45              Μανιάτης Γιάννης

Εθνική ενεργειακή στρατηγική, υδρογονάνθρακες, ανάπτυξη, απασχόληση

14.45– 15.00               Γρηγορίου Γιάννης

Από τον μύθο στην πραγματικότητα των ερευνών πετρελαίου στη χώρα μας

15.15 – 15.30              Γκλαβίνης Παναγιώτης

Η Ολοκλήρωση των Αγορών Ενέργειας στην Ευρύτερη Ευρώπη

Διάλειμμα

15.45 – 16.00              Μπέλλας Σπύρος

Hy drocarbons, environmental change and geopolitics; Does Greek E&P impact the energy game

16.00 – 16.15              Συμεωνίδης Φοίβος

                                    Η Ερευνητική γεώτρηση στο Δυτικό Πατραϊκό Κόλπο

16.15 – 16.30              Πάγκου Καλλιόπη

Αποτελέσματα των στρατηγικών μελετών, περιβαλλοντικών επιπτώσεων, σε σχέση με τις δραστηριότητες αναζήτησης, έρευνας και εκμετάλλευσης Υδρογονανθράκων σε θαλάσσιες περιοχές ενδιαφέροντος της Ελληνικής Δημοκρατίας

Συζήτηση-Διάλειμμα

17.00                           Συμπεράσματα Συμποσίου

                                    Προεδρείο: Ρούλα Παππά – Σουλούνια

                                    Επιστημονική Επιτροπή

Σπ. Μαυράκος , Χρ. Ζερεφός, Γρ. Τσάλτας, Δ. Παπανικολάου, Εμ. Πλειώνης, Φωτ. Στυλιανοποούλου, Γ. Νούνεσης  

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Τελευταίες ειδήσεις

Περισσοτερα