Τετάρτη, 1 Φεβρουαρίου, 2023
ΑθλητισμόςΓιαννοπούλου και Τόκα στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες

Γιαννοπούλου και Τόκα στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες

Οι 18οι Μεσογειακοί Αγώνες θα διεξαχθούν στην Ταραγόνα της Ισπανίας από τις 22 Ιουνίου ως την 1η Ιουλίου και θα πάρουν μέρος 26 χώρες σε 28 αθλήματα με 3622 αθλητές και αθλήτριες.

Η χώρα μας με την ομάδα του στίβου, θα συμμετάσχει με 40 αθλητές και αθλήτριες (27-30 Ιουνίου). Στην αποστολή της εθνικής ομάδας, θα μας εκπροσωπήσει η αθλήτρια του Σ.Δ.Υ. Αργολίδας και πολλά υποσχόμενη Ελπίδα Τόκα, στο αγώνισμα 400 μ. εμπόδια που «ο μόνος αντίπαλος της είναι ο εαυτός της». Επισης με τα ελληνικά χρώματα θα αγωνιστεί και η Ναυπλιώτισσα πρωταθλήτρια Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) στα 800 μ. με αυξημένες πιθανότητες να ανέβει στο βάθρο.

Αναμένεται ένα “καυτό” αγωνιστικό καλοκαίρι που θα κορυφωθεί με το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Βερολίνο.

Η αποστολή

Ανδρες

100μ, 4Χ100μ: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Ευθύμιος Στεργιούλης (Παναξιακός)

200μ, 4Χ100μ: Παναγιώτης Τρυβιζάς (ΟΣΦΠ)

800μ: Χρήστος Κοτίτσας (ΓΣ Κηφισιάς)

1.500μ: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός)

5.000μ: Μάρκος Γκούρλιας (Εθνικός Αλεξανδρούπολης), Γιώργος Τάσσης (ΑΕΚ)

Ημιμαραθώνιος: Χρήστος Καλλίας (ΑΟ Μυκόνου), Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ)

3.000μ στιπλ: Νίκος Γκότσης (ΣΑΚΑ)

110μ εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)

400μ εμπ.: Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων)

Υψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομ.), Αντώνης Μάστορας (ΓΣ Ηρακλής)

Μήκος: Τάσος Γαλαζούλας (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Μιχάλης Μερτζανίδης (ΑΟ Ηφαίστεια)

Σφαιροβολία: Νίκος Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων), Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Ηρακλής)

Δισκοβολία: Γιώργος Τρέμος (ΓΕΑ Τρικάλων), Ιάσωνας Θανόπουλος (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κ.)

4Χ100μ: Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)

Γυναίκες

100μ, 4Χ100μ: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)

200μ, 4Χ100μ: Γρηγορία Κεραμιδά (ΑΣΣ Ηρακλής)

400μ: Άννα Βασιλείου (ΓΕΗ), Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕΗ)

800μ: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς)

1.500μ: Αθηνά Κοΐνη (ΓΕΑ Τρικάλων), Ανθή Κυριακοπούλου –Κοραϊνη (ΓΣ Γλυφάδας)

5.000μ: Αναστασία Καρακατσάνη (ΓΣ Γλυφάδας)

Ημιμαραθώνιος: Ελευθερία Πετρουλάκη (ΑΟ Μυκόνου)

100μ εμπ., 4Χ100μ: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)

400μ εμπ.: Ελπίδα Τόκα, (ΣΔΥ Αργολίδας), Έφη Θεοδώρου(Νεάπολη Χαλκίδας)

Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος)

Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας)

Τριπλούν: Χριστίνα Αλβερτσιάν (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος )

Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)

Σφυροβολία: Κατερίνα Βαμβουκάκη (Ζευς Τρικάλων)

4Χ100μ: Κατερίνα Σαρρή (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Κυριακή Σαμάνη (Αίολος Μακεδονίας)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Τελευταίες ειδήσεις

Περισσοτερα